Aktuality

Nejčerstvější zprávy kolem dění v našem Klubu vodních sportů Praha.

Bedřich Dvořák

Žil a odešel u vody a zůstane u ní na věky. Přestože Bedřich Dvořák, trenér mnoha generací, zemřel ve středu 14. března, pro rychlostní kanoisty navždy zůstane legendou a jednou z největších osobností.

S kanoistikou začal ve 40. letech v SK Smíchov, jeho srdečním klubem se však stal KVS Praha, ze kterého nikdy neodešel. Později začal v KVS trénovat mládež.

Stal se trenérskou legendou a jednou z největších postav rychlostní kanoistiky. Během desítek let naučil pádlovat stovky kanoistů. Slavil úspěchy se synem Liborem, s Jiřím Vrdlovcem, klubem prošli i závodníci současné generace – vnuk Filip Dvořák nebo olympijští medailisté, kajakáři Josef Dostál a Jan Štěrba.

Trénovat přestal „Pedro“ v roce 2008, ale i nadále se však věnoval rozvoji KVS Praha. Unie profesionálních trenérů jej zařadila do Síně slávy. „Jsem rád, že se před časem našla partička lidí, kteří si uvědomují, že trenéři by měli být oceňovaní taky. U malých sportů se prakticky neví, kdo koho trénuje. Je to seznámení s tím, že trenéři jsou součástí výkonů, které závodníci předvádějí.“

Český klub fair play jej loni ocenil Diplomem za celoživotní postoj. „Co pro mě znamená fair play? Normalitu. V našem sportu podfuky moc neexistují,“ řekl tehdy Dvořák. A vzpomínal na své svěřence: „Všem jsem věnoval hodně času, nenudil jsem se. Ale parta kolem mého syna Libora byla nejpilnější. I když mrzlo, přesvědčovali mě, že musejí na vodu. Zakazoval jsem jim to, a tak zahřívali teploměr,“ vzpomínal při ocenění Dvořák.

Trenérskou legendu si můžete v televizním medailonku připomenout ZDE. Vzpomínkové setkání se uskuteční ve středu 21. března od 17.00 v loděnici KVS Praha, Modřanská 53/1151, Praha 4. Upřímnou soustrast rodině i všem nejbližším a přátelům.

Napsala: Barbora Žehanová

Instagram

NAŠI SLAVNÍ REPREZENTANTI

 
 • Jan Brzák - Felix

  Náš nejúspěšnější závodník. Dvojnásobný olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa.
 • Josef Holeček

  Dvojnásobný olympijský vítěz z her v Londýně 1948 a Helsinkách 1952.
 • Bohumil Kudrna

  Olympijský vítěz v kategorii C2 z olympijských her v Londýně 1948.
 • Marta Pavlisová - Kohoutová

  Mistryně Světa a Evropy na K-1 i K-2 Číst dál...
 • 1